?/MEDIÁCIA: Je spôsob riešenia sporu, kde mediátor ako tretia nezávislá a nezaujatá osoba pomáha stranám identifikovať ich problém, záujmy, nabáda ich, aby hľadali spoločné praktické riešenia na body, ktoré spôsobili konflikt a pomáha im vyjednávať také riešenia, ktoré uspokojujú obe strany.

Mediácia – čo to znamená
Predpokladám že s týmto pojmom ste sa už niekedy stretli. Avšak pojmy mediácia a mediátor nie sú už v podmienkach Slovenskej republiky žiadnou novinkou. Sú to pojmy, s ktorými bežne prichádza do kontaktu značná časť odbornej, ako aj laickej verejnosti. Za posledné desaťročia prešla mediácia na Slovensku značným vývojom, a to nielen v oblasti širších spoločensko-ekonomických reálií, v rámci ktorých sa tento inštitút ako metóda riešenia konfliktných vzťahoch presadzoval, ale aj v oblasti legislatívy, ktorá postupne, v rôznych kontextoch a súvislostiach, tento inštitút zavádza do jednotlivých právnych predpisov.
Samotne slovo médium znamená po latinský stred, medius znamená prostredný. Mediácia je proces, kde sa snažíme, obrazné povedané vyjsť v ústrety na pol cesty“. Mediare – sprostredkovať a od neho odôvodnené podstatné meno – mediation, znamená sprostredkovanie. Midietas – stred, mediocris – prostredný, mediocritas – miernosť, skromnosť, ale počujeme tam aj medián, čo znamená prostredný člen určitej hierarchicky usporiadanej rady.
Veľa cudzích výrazov, ale podstata je ta, že termín spojený s vyjednávaním a mimosúdnym riešením – je prevzatý z latinčiny a bol prepracovaný v anglosaskom systéme. Takže mediácia znamená nič iné ako to, že riešime konflikty za pomoci sprostredkovateľa. Týmto sprostredkovateľom je mediátor, ktorý je zodpovedný za proces, ale nie je zodpovedný za jeho riešenie, pretože zas riešenie sú zodpovední účastníci.
Ak zhrnieme všetko čo sme uviedli vyššie tak môžeme povedať, že mediácia je metóda ktorá je založená na konštruktívnom a kultivovanom riešení konfliktov. Podľa odborníkov mediácia je intervenciou tretej strany do konfliktu alebo vyjednávania, ktorá je pre obidve strany akceptovateľná je nestranná a neutrálna a nemá žiadnu rozhodovaciu silu zasahovať z pozície nadradenej autority alebo inštitúcie. Taktiež môžeme povedať, že sa asistencii tretej strany, ktorá prostredníctvom komunikácie s oboma stranami asistuje pri riešení konfliktov.
V súčasnosti je cela spoločnosť z dôvodu pandémii vo veľkom napätí, ale napriek tomu všetkým nám prajem veľkú trpezlivosť a rozvahu pri riešení problémov s ktorými sa takmer dennodenne stretávame. Ak napriek tomu, že dôjde ku konfliktu situáciu nevieme vyriešiť inač iba podaním žaloby na sud, tak skusmé sa obrátiť na mediátora ktorý je nám pomôže vyriešiť konflikt mediáciou.
Spracoval: ICDr. Jurij Popovič, PhD.
Zdroj: Mediácia cesta k zmieru., ThLic. Emília Halagová, PhD., – Mediácia praktický právny sprievodca. JUDr. Beata Swanová – JUDr. Dana Baliová – JUDr.Renáta Dolanská.